Má příroda smysl pro humor, nebo pro tradice?

Karlovy ostrovy, články, fejetony, Obyčejné šílenství všedních dnů.

Dnes ráno jsem se probudil, podíval se z okna a spadla mi čelist. Venku bylo jak uprostřed prosince, za starých, normálních časů. Několik centimetrů sněhu a bílá vánice. Sedím v autě, jedu na služební cestu a říkám si v duchu: Má ta příroda nějaký rozum? Přišlo mi, jakoby uklízela ten propagandistický svinčík a emocionální pachuť na místech, po kterých nám projela opěvovaná „Dragounská jízda“ amerických spojenců, vezoucích pomyslnou, věčně vyhořelou pochodeň demokracie, pravdy a možná i lásky. Chvíli nad tím přemýšlím a říkám si: No to je jak na historických záběrech z 15. března roku 1939, když do Prahy dorazil wehrmacht. Tehdy jim také počasí foukalo a padal sníh…
Samozřejmě nelze slučovat a porovnávat německou okupaci s jedním americkým vojenským konvojem. To je opravdu hodně zavádějící. Jeden konvoj není okupací, po mediálně propagovaných šaškárnách odjede a nějakou chvíli zůstane emocionální rozladěnost domácího obyvatelstva. Co však srovnávat lze, je v první řadě dobová propaganda z roku 1939 a propagace onoho konvoje míru, v době dnešní korporátní mediokracie. Další věc, kterou můžeme srovnávat, jsou motivy v jednotlivých dobách. Třetí říše tvrdila, že bojuje za blaho lidstva a jednotlivých okupovaných národů, šíříce pomocí zbraní své „pokrokové“ myšlenky. Dnešní spojenec číslo jedna, jehož konvoj právě projíždí přes naše území, už 70 let rovněž bojuje za blaho celého lidstva. Problémem je, že tomu tak je i ve státech, kde o to příliš nemají zájem a teprve po „humanitárním“ vybombardování je to tamnímu obyvatelstvu politicky vysvětlováno, a je učeno demokratickým hodnotám, kterým nějak nechtějí pořád porozumět… Výsledkem pak poněkud v častých případech bývá totální chaos, plný násilí a buď diktátorský, nebo náboženský režim, který je podstatně horší, než to, co tam fungovalo dříve. A to vše ještě s tučnými úroky z dodaných úvěrů… Dále můžeme srovnávat ideologické myšlení v tom směru, že každá cizí armáda na našem území, tu z Varšavské smlouvy z roku 1968 z toho nevyjímaje, měla potřebu nás chránit a vlastně nám „pomáhat“ k lepším zítřkům. V tomto kontextu pak můžeme porovnávat chování a proslovy různých minulých a dnešních politiků vzhledem k dějinám a výsledné realitě v různých zemích, kam bylo dovezeno štěstí a lepší zítřky.
Pro zajímavost se můžete podívat na dokument k nedávnému výročí vzniku Protektorátu Čechy a Morava. Stojí za zamyšlení některé historické situace a proslovy tehdejších politiků, uvedené v tomto dokumentu. Pokud vám to bude ledacos asociovat, či připomínat, tak to bude zřejmě pouze a pouze shoda náhod. Stejně jako s tou dnešní sněhovou vánicí…
Obzvláště tehdejší projev Adolfa Hrubého, který byl vedoucím Národního souručenství (nikoliv kolotoče i když to vyjde do dnešních dnů na stejno), stojí za vyslechnutí. Možná vás napadne to samé co mě. Ten projev je velmi univerzální do velké části českých dějin. Mám pocit, že leckterý dnešní český politik se jím možná nějakým způsobem inspiruje. A svatý Václav na konci, ten v podstatě také tak nějak prošel upgradem…
Historickou zajímavostí je fakt, že konvoj „dragounů“ překračuje naše hranice na stejných místech, jako vojska Varšavské smlouvy v roce 1968. Mapu operace Dunaj najdete například zde (na internetu jich je na rozdíl od map dnešního konvoje poměrně málo). Za zmínku stojí rovněž historický fakt, že plány operace Dunaj do velké míry připravoval polský důstojník Ryszard Kuklinski, který se později stal dobrovolným agentem CIA.
Otázkou je, jestli za několik měsíců nepojedou po stejné, evidentně oblíbené, vojensko - turistické stezce ty samé obrněné transportéry opačným směrem, tj. na východ. A po pár týdnech nepojedou zase kvapem zpět a za nimi pro změnu obrněnci z východu. V takovém případě bychom měli opravdu čilý „turistický“ vojenský ruch. Jednou by se mohly rozdávat pravé žvýkačky s Miky Mausem a podruhé pravá Stoličnaja vodka. V podstatě by si každý přišel na své. Dokonce by se podle toho dalo i se slušnou pravděpodobností úspěchu předvídat počasí. Pokud k nám přijíždí vojska západní, tak je pravděpodobné, že bude sněhová vánice. Pokud pojedou vojska z Ruska, bude zřejmě v celku slušné, průměrné počasí, s minimem srážek, bez větru a s teplotou přesně mezi 21, až 22 st. Celsia. Myslíte, že si z toho dělám srandu? Nedělám. Podívejte se sami na počasí 9.5.1945 a 21.8.1968. Srandu si z nás dělá příroda. Nebo máte pocit, že už i ona podlehla ruské propagandě? Možná má příroda, kromě smyslu pro humor i smysl pro tradici vítání cizích vojsk v našem hlavním městě…
Karel Jíra
přečteno: 4873     příspěvků: 3
diskuze
copyright  ©  Karel Jíra 2014Google+